برای همه آن هایی که می خواهند یک سایت داشته باشند (مراحل، برآورد هزینه ها و نکات مهم)

برای ایجاد یک سایت شما باید شش مرحله را پشت سر بگذارید:

در این نوشته سعی داریم شما را با مراحل ایجاد یک سایت، آشنا کنیم؛ ضمن این که به هزینه های هر قسمت و استفاده هایی که برای انجام هر قسمت می توانید از سایت صهبا داشته باشید نیز اشاره خواهدشد.

بنابر این پیشنهاد می کنیم:
1. تمامی این مراحل را مطالعه کنید
2. در صورت وجود هر گونه سوالی ، آن را با بخش پشتیبانی در میان بگذارید.

با گذراندن این مراحل به شما اطمینان می دهیم که در نهایت صاحب سایتی مناسب و استاندارد خواهید بود (توجه داشته باشید که داشتن یک سایت بدون گذراندن مراحل 3 ، 4 و 5 این مطلب مطلب ممکن نیست.)

1. خلوت با خود!

بله! در این کار هم ابتدا باید با خودتان خلوت کنید! برای خودتان روشن کنید که چرا می خواهید یک سایت داشته باشید. طبیعی است که داشتن یک پایگاه 24 ساعته که هر کسی در هر گوشه ای از دنیا بتواند به مطالبی که شما در اختیارش می گذارید دسترسی داشته باشد، امری جذاب و متفاوت است، اما باید بدانید که دقیقا می خواهید از چنین فرصتی برای چه کاری استفاده کنید؟ فروش محصولاتتان؟ به اشتراک گذاشتن ایده ها و تفکراتتان؟ تبلیغ عقایدتان؟ معرفی شرکتتان؟ نمایش نمونه کارهایتان؟ و ... .

یک لیست از همه اهدافی که می خواهید این سایت، شما را به آن برساند تهیه کنید و بر روی تک تک آن ها وقت بگذارید.

2. سایتتان را تصور کنید

سعی کنید تصوری کامل از سایتی که در آینده صاحب آن خواهیدبود داشته باشید و برای این کار از لیست اهدافتان کمک بگیرید. معمولا گشت و گذار در اینترنت و یافتن سایتهای مشابهی که به خواسته های شما نزدیک هستند، می تواند هم به شما و هم به کسی که کار راه اندازی سایت شما را بر عهده خواهدگرفت کمک کند.

در نهایت: لیستی از تمامی امکاناتی که می خواهید سایتتان داشته باشد تهیه کنید. برای مثال مشخص کنید که آیا سایت شما نیاز به سیستم ثبت نام و ورود کاربران دارد یا خیر؛ آیا (اگر سایت شما فروشگاه است) امکان مقایسه محصولات با یکدیگر را خواهدداشت؟ آیا نیاز به درگاه پرداخت آنلاین بانک ها دارید؟ منوهای سایت شما چه چیزهایی باشد؟ برای سایتتان لوگوی مخصوص به خودش را طراحی خواهید کرد؟ آیا سایتتان با موبایل ها و تبلت ها نیز سازگار باشد؟ و ...

  • مطمئن باشید وقت شما با عمل به این دو مرحله، نه تنها تلف نمی شود، بلکه باعث سریع تر و دقیق تر شدن کار در مراحل بعدی می شود و هزینه های شما را نیز به حد اقل خواهدرساند

3. انتخاب و خرید دامنه

دامنه (Domain) همان آدرس سایت شماست که مخاطب (یا مشتری) با وارد کردن آن در صفحه مرورگر خود، وارد سایت شما خواهدشد. به عنوان مثال، شما با وارد کردن آدرس دامنه sahbaa.com وارد سایت ما شده اید و هم اکنون در حال مطالعه این مطلب هستید.

انتخاب نام دامنه بسیار مهم است.

آدرس دامنه شما باید با موضوع سایت، عنوان شرکت، نوع فعالیت و ... مرتبط باشد تا راحت تر توسط مخاطبان و همچنین موتورهای جستجو (همچون گوگل و یاهو) شناسایی شود و به ذهن سپردن آن نیز آسان باشد.

در واقع اصول انتخاب آدرس دامنه تا حدود زیادی، مانند اصولی است که برای انتخاب نام شرکت یا گروه خود در نظر می گیرید. اختصار، رسا بودن، مرتبط بودن و ده ها معیار دیگر می تواند در انتخاب یک دامنه مناسب، اثرگذار باشد.

توجه داشته باشید که دامنه انتخابی شما نباید قبلا توسط فرد دیگری ثبت شده باشد؛ بنا براین قبل از هر چیز، از آزاد بودن آدرس دامنه خود، اطمینان حاصل کنید:
(در این قسمت، برای خرید، عجله نکنید. فقط دامنه خودتان را انتخب کنید؛ چون در مرحله چهارم، به طور هم زمان، همراه با خرید هاست، خواهیدتوانست دامنه را نیز خریداری کنید)

بررسی آزاد بودن دامنه

دامنه به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود: ملی و بین المللی

دامنه های ملی دامنه هایی هستند که به پسوند ir ختم می شوند (مثل khamenei.ir). هزینه ثبت این دامنه ها از طریق نمایندگی صهبا، هم اکنون 4900 تومان برای مدت یک سال است. (در صورتی که قبلا چنین دامنه ای را قبلا ثبت نموده اید، می توانید با همین هزینه (4900 تومان) آن را به نمایندگی صهبا منتقل کنید که هم زمان با این انتقال، یک سال نیز به اعتبار دامنه شما افزوده خواهدشد.)

بنا بر این با پرداخت 4900 تومان در صهبا شما دامنه مورد نظر خود را به مدت یک سال، ازآن خود می کنید.

همچنین توجه داشته باشید که برای ثبت دامنه ir ابتدا باید در سامانه nic.ir ثبت نام کرده باشید؛ چون به هنگام ثبت دامنه در صهبا (و هر سایت معتبر دیگر)، شناسه یا ایمیل ثبت نامی شما در ایرنیک پرسیده می شود تا این دامنه به نام خودتان و با مالکیت رسمی خودتان ثبت شود.

اما دامنه های بین المللی دامنه هایی هستند که به پسوندهای .com، .net، .org و ... ختم می شوند. (مثل sahbaa.com و google.com)

این دامنه ها علی رغم گران تر بودنشان از محبوبیت بیشتری برخوردارند. یکی از علت های این محبوبیت، جهانی بودن و آشنا بودن این پسوندها از منظر همگان است. بسیاری نیز نمی خواهند مخاطب با پیش فرض ذهنی درباره ملیت سایت، وارد آن شود و بعضی نیز دسترسی آسان برایشان اهمیت دارد (مثلا دکمه ctrl+enter در ویندوز یا کلید مخصوص در اندروید که باعث نوشته شدن عبارت .com در انتهای آدرس می شود.). از نظر برخی دیگر، این پسوندها معتبرتر و پایدارتر از پسوندهای ملی است (از لحاظ تحریم های احتمالی و ...) و گذشته از تمامی این ها، امکاناتی که پسوندهای بین المللی در پنل مدیریت خود فراهم می آورند بیش از پسوندهای ملی است.

صهبا، با نمایندگی از Resello و با هزینه 39 هزار تومان پسوند .com را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.

البته برخی نیز حاضر نیستند پسوندهای مختلف را برای دسترسی مخاطبان به سایتشان از دست بدهند و چندین پسوند را خریداری می کنند. به عنوان مثال، یک فرد، سه آدرس mydomain.net, mydomain.com و mydomain.ir را خریداری می کند تا مخاطب بتواند با وارد کردن هریک از این موارد، سایت را مشاهده کند.

در این صورت، برای جلوگیری از کاهش رتبه در موتورهای جستجو، بهتر است یک آدرس دامنه، به عنوان آدرس اصلی انتخاب شود و سایر آدرس ها به آن آدرس هدایت شوند. به عنوان مثال، مخاطب با زدن آدرس mydomain.ir و mydomain.net نیز به آدرس mydomain.com منتقل شود.

دامنه ملی
ir.

یک سال
4900 تومان

دامنه بین المللی
com.

یک سال
50000 تومان

سایر دامنه های قابل ثبت

net، info، org، ws، tv، tel، name، mobi، me، in، co، asia، biz ، id.ir، co.ir، org.ir، و ...

4. خرید هاست

شما در مرحله قبلی آدرس مناسب برای نمایش سایتتان به مخاطب را انتخاب کردید، اما در این آدرس، قرار است چه چیزهایی نمایش داده شود؟ چه فایل هایی برای دانلود گذاشته شود؟ و... . برای تمامی این کارها، شما نیاز دارید که ابتدا برای دامنه خودتان یک هاست (فضا) انتخاب کنید.

پس از اتصال هاست به دامنه (که در طی خرید و به صورت خودکار انجام می شود) شما بستر لازم را برای ایجاد یک سایت، فراهم آورده اید. هر چیزی که در هاست خودتان آپلود کنید، در آدرس دامنه تان قابل مشاهده و دانلود خواهدبود.

میزان حجم هاست خود را باید متناسب با فعالیتی که می خواهید انجام دهید انتخاب کنید. اگر سایت شما به امکانات به خصوصی نیاز ندارد و قرار نیست حجم زیادی فایل به آن آپلود شود، هاست 200 مگابایت را انتخاب کنید. بعدتر خواهیدتوانست در صورت نیاز، این حجم را افزایش دهید.

بنا بر این در خرید هاست نیز لیستی که در مرحله دوم تهیه کرده اید را مجددا بررسی کنید و متناسب با آن، هاست مورد نظرتان را بیابید.

به جز هاست 200 مگابایتی یک ماهه رایگان، حد اقل هزینه خرید هاست، 40 هزار تومان و مربوط به هاست 200 مگابایتی یک ساله است. برای مشاهده تعرفه ها می توانید به صفحه سفارش هاستینگ مراجعه کنید.

بنا بر این، هم اکنون می توانید از طریق این لینک ها هاست و دامنه مناسب با فعالیتتان را خریداری نمایید، تا پس از آن وارد مرحله بعدی شویم:

خرید آنلاین هاست پرسرعت

خرید آنلاین هاست پرسرعت رایگان یک ماهه

برای این که بتوانید چیزهایی را که می خواهید، در وب سایتتان به معرض نمایش بگذارید به یک هاست نیاز خواهید داشت.
میزان حجم هاست خود را باید متناسب با فعالیتی که می خواهید انجام دهید انتخاب کنید.

به جز هاست 200 مگابایتی یک ماهه رایگان، حد اقل هزینه خرید هاست، 40 هزار تومان و مربوط به هاست 200 مگابایتی یک ساله است. برای مشاهده تعرفه ها می توانید به صفحه سفارش هاستینگ مراجعه کنید.

5. راه اندازی سایت

تا این مرحله، شما بستر لازم برای ایجاد سایتتان را فراهم کرده اید، اما راه اندازی سایت نیز همچون بسیاری از امور دیگر، مهارت ها و فنون خاص خود را می طلبد.

تیم صهبا، با کادر مجربی که در زمینه های مختلف مرتبط با راه اندازی سایت، مهارت دارند، این مرحله را نیز می تواند برای شما انجام دهد.

کافی است دو لیستی که در مرحله اول و دوم تهیه کرده اید را در اختیار ما بگذارید تا ما سایت مورد نظر شما را مطابق با خواسته های شما تهیه کنیم.

این که راه اندازی سایت نیز به دست نمایندگی هاست و دامنه شما باشد بسیار مفید است، چون در مراحل مختلف راه اندازی سایت، ممکن است به دسترسی های مختلف به هاستینگ یا دامنه نیاز شود و نماینده هاست و دامنه شما بیشترین تسلط را بر این قسمت دارد که همین امر باعث افزایش سرعت کار می شود. ضمن این که نیازی به رد و بدل کردن یوزرنیم و رمز هاستینگ یا دامنه با طراح سایت ندارید و همین امر، امنیت اطلاعات سایت شما را افزایش می دهد.

در این مرحله، معمولا چهار مورد، در افزایش هزینه ها مؤثرتر از سایر موارد هستند (و البته هر مورد، توسط افراد خبره در همان کار انجام می شود):

الف) قالب صهبا متناسب با سیستمی که برای راه اندازی سایت شما تعیین شده است، قالب های آماده ای معرفی می کند. در صورت انتخاب این قالب ها هزینه قالب سایت شما به حد اقل ممکن خواهدرسید. اما در صورتی که می خواهید قالبی که برای سایت خود در نظر دارید، از طریق فایل فوتوشاپ ساخته شود، یا مطابق طرحی از یک سایت دیگر، بازسازی شود، هزینه بیشتری برای صهبا، و به طبع آن برای شما خواهدداشت
ب) برنامه نویسی اختصاصی اگر امکاناتی که می خواهید، قبلا به صورت کدهای آماده موجود نباشد، باید به سفارش شما کدنویسی شود و این مطلب نیز می تواند هزینه را افزایش دهد
ج) امنیت سفارشی به طور عادی، استانداردهای مربوط به سئو را رعایت می کنیم و در 90 درصد موارد، هیچ نیازی به کار اضافی در این باره نیست؛ اما اگر می خواهید سئوی سایت شما بیش از حد عادی باشد و کارهای ویژه برای افزایش سئو انجام شود، ممکن است هزینه شما افزایش یابد.
د) سئوی سفارشی تیم صهبا، تمامی نکات امنیتی لازم برای یک سایت استاندارد را همیشه رعایت می کند و دراکثریت قریب به اتفاق موارد، نیاز به هیچ کار اضافی نیست؛ اما حتی بزرگترین شرکتهای امنیتی دنیا نیز نمی توانند برای امنیت سایتشان، تضمین 100/ بدهند. امنیت، همیشه نسبی است . اما اگر می خواهید برای امنیت، کارهای اختصاصی انجام شود و امنیت سایتتان بیشتر از حد معمول افزایش یابد، این مورد نیز می تواند هزینه راه اندازی سایت شما را افزایش دهد.

توجه داشته باشید که بخشی از سئو و امنیت نیز مربوط به استفاده کنندگان سایت می شود و انجام کارهای فنی و کدنویسی گرچه که لازم است ولی به تنهایی کافی نیست.

به هر حال، ما بر اساس لیستی که از امکانات مورد نظرتان به ما ارائه داده اید، خواهیم گفت که چه مراحلی برای راه اندازی سایت باید طی شود.

ممکن است به گرفتن مجوزهایی (همچون نماد اعتماد الکترونیک) نیاز داشته باشید، یا طراحی گرافیکی برای بخشی از سایتتان بخواهید و ... . تمامی این مراحل، توسط صهبا بررسی و با جوانب آن، به شما اعلام خواهدشد تا بتوانید تصمیم درستی در هر مورد اتخاذ کنید.

در نهایت، پس از تعیین فعالیتهای مورد نیاز برای راه اندازی سایت و توافقی که انجام می گیرد، راه اندازی سایت آغاز می شود

در زمان تعیین شده، سایت شما را در اختیارتان می گذاریم و آموزش های لازم برای استفاده از آن به شما داده خواهدشد

درخواست طراحی و راه اندازی سایت

از سایت خود استفاده کنید و از جولان در دنیای اینترنت لذت ببرید

هزینه طراحی یک سایت استاندارد معمولا از 200 هزار تومان شروع می شود

تیم پشتیبانی صهبا با پشتیبانی 24 ساعته در هفت روز هفته، همیشه آماده است تا شما را در نگهداری سایت و ... یاری کند.

شما می توانید با جمع هزینه های مراحل 3،4 و 5 هزینه ها را تخمین بزنید.(متناسب با خواسته های تان)

6. پشتیبانی سایت

گرچه که تا مرحله پیشین، صهبا تمامی آن چه که برای داشتن یک سایت نیاز داشتید را فراهم آورده و هم اکنون دارید از سایت خود استفاده می کنید. اما با این حال، سایت شما مثل هر سایت دیگری نیاز دارد که از لحاظ کدها و امنیت و ... به روز بماند و مشکلاتی که ممکن است در طی زمان برای شما ایجاد شود نیز حل شود.

تیم پشتیبانی صهبا با پشتیبانی 24 ساعته در هفت روز هفته، همیشه آماده است تا شما را در نگهداری سایت و ... یاری کند.

هزینه پشتیبانی متناسب با هر سایت محاسبه می شود و عدد ثابتی ندارد.

درباره مجموع هزینه های راه اندازی سایت
برخی افراد که درباره حد اقل هزینه راه اندازی سایت سؤال دارند می توانند با جمع هزینه مراحل 3، 4 و 5 (متناسب با خواسته شان) هزینه ها را تخمین بزنند.
مثال:
اگر از هاست رایگان یک ماهه و دامنه ir استفاده کنید و نیازی به طراحی و راه اندازی صهبا نباشد، هزینه شما فقط 4900 هزار تومان خواهدبود
اگر از هاست رایگان یک ماهه و دامنه ir استفاده کنید و طراحی و راه اندازی سایت را نیز از صهبا بخواهید، هزینه چیزی حدود 205 هزار تومان خواهدبود
اگر از هاست 200 مگابایتی یک ساله و دامنه com استفاده کنید و طراحی و راه اندازی سایت را نیز از صهبا بخواهید، هزینه نهایی، چیزی حدود 279 هزار تومان خواهدبود (39 +40+200)
و ...

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

آموزش نحوه ریدایرکت کردن دامنه خریداری شده در صهبا (ریسلو)

1- ابتدا از طریق این آدرس وارد کنترل پنل دامنه خود در پنل ریسلو...

رمز فایلها

رمز تمامی فایل ها، آدرس سایت (sahbaa.com) است، به جز در مواردی که رمز خاصی برای آن فایل در نظر...

آموزش نحوه ارتقای سرویس ها

شاید بعد از خریداری یک سرویس(همچون فضای هاست و ...) از صهبا، پس از گذشت مدتی، گنجایش حجم مصرفی...